Ahoj, jmenuji se Kamil a starám se o Oxytree na firemní plantáži nedaleko Vroclavi.Děkuji vám, že posíláte své dotazy na české zákaznické centrum. Všechyn je dostávám a postupně nan ě reaguji. (support.cz@oxytree.com). Mám radost, že se daří sázet Oxytree I v České republice. Z těch nejčastějších otázek jsem sestavil rady a tipy pro výsadbu a péči o Oxytree, dozvíte se I jaká hnojiva používat. Naše firma nabízí I bio hnojiva listové GeoAgit a kořenové AlgaSanba. Tak jdeme na to! ????

Máte nevyužitý pozemek?
To je dobrý začátek začít sázet Oxytree a vydělat již během 6-7 let na prodeji kvalitního dřeva.

PŮDA

V každém případě na začátku přemýšlíte o tom, zda je vaše půda vhodná pro sázení Oxytree…

• Musí mít dobrou vodopropustnost a musí být prokypřená v místě zasazení stromku
• Úroveň podzemní vody musí být min. 2 m po povrchem a níže, mokřady nejsou vhodné

A co skalnaté půdy?
Balvany nebo horninové hmoty musí být pod 5-6 metry od povrchu půdy, aby neblkovaly vývoj kořenového systému.

Pokud hodláte založit svou plantáž v nekultivované oblasti, mělo by to být prvním krokem čištění půdy od kamenů a plevele. Chcete-li odstranit plevel, zkuste zvolit metodu, která způsobí co nejmenší zátěž pro životní prostředí.

ZAČÁTEK SÁZENÍ

Máte připravený pozemek,
Je čas přivést vám sazeničky…
Vykopejte díry o rozměrech nejméně 35 × 35 × 100-120 cm (vrtáme vrty o průměru 50 cm a hloubce až 100 cm). Doporučuje se použití vvrtáku. Vyčistěte díry, tj. Odstraňte oblázky, kameny a další předměty tak, aby během růstu nezasahovaly do kořenů. Vysazování začnete vyjmutím sazenice z plastového květináčku, společně s jejich navlhčenou půdou a poté je vložte do mělkkých děr, zahrnutých hlínou, které jste předem připravili.

Máme odstranit při výjmutí sazeničky i jemné kořenové nitky propletené do hlíny?
Ne, do mělkké jamky vložte celou sazenicy i s neporušeným kořenovým systémem.

Je odstraňovat trávu a plevel kolem rostlin a jak dlouho po výsadbě?
Před výsadbou odstraňujeme všechny plevele z oblasti, kde chceme Oxytree sázet. Plantáže musí být pravidelně odplevelovány v místech sázení během prvních 2 let. Pak jsou rostliny nejméně konkurenceschopné s plevely. Pak už jsou stromky dostatečně silné.

VODA A ZAVLAŽOVÁNÍ
Při výsadbě dodejte take vodu kolem sazenic pomocí 3 až 5 litrů vody, ale ujistěte se, že listy a stonky nepřicházejí do přímého kontaktu s vodou. Ujistěte se, že vaše sazenice dostanou dostatek vody v prvním měsíci po výsadbě tak, aby se pěkně zakořenily.

PROSTŘEDÍ VHODNÉ PRO OXYTREE
Ideální čas na vysazování Oxytrees je na jaře, když už nejsou žádné zemní mrazy. Od května do června. Prvním krokem je uvolnění hlubších vrstev půdy, což může být dosaženo hlubkovou orbou nebo hlubokým vyvrtáním jámy pro stromek.
• Oxytree toleruje extrémní povětrnostní podmínky a může přežít mrazivou zimu od -25 ° C a extremní horko do +45 ° C.
V případě výskytu mrazu během vegetačního období a poškození rostlin – co dělat?
Pokud mráz poškodí pouze horní část stonku, pak Oxytree nechtea pod poškozením se stonek znovu zregeneruje. S novým růstem toto poškození zmizí. Pokud je velká část stonku poškozena mrazem, pak musí být rostlina zcela odříznuta a Oxytree se zregeneruje od pařezu.
• Oxytree potřebuje co nejvíce slunečního světla, proto jej nesázejte na tmavých strmých severních svazích nebo vedle vysokých stromů a bariér, které mají nadměrný stín.

Je možné pěstovat i další rostliny mezi stromky Oxytree?
První dva roky můžete pěstovat mezi sazenicemi jen rostliny, které nejsou náročné na živiny a nebo extrémně bujné, kradly by potřebné živiny pro Oxytree. Po dvou letech je již stromek dostatečně silný. V Polsku pěstujeme mezi stromky salát.

Vidíte? Když budete dodržovat naše doporučení můžete si již zanedloho procházet vlastním lesem Oxytree.
Na 0,5 Ha se vám vejde 250 stromků. Začněte sázet již v sezóně 2018