Informujte se na možné Evropské dotace pro rychle rostoucí dřeviny.

V současné době je podporováno pěstování rychle rostoucích dřevin, pouze klasickou dotací na plochu orné půdy z programu SAPS a Top-up. Tento typ dotace je vyplácen každý rok a její výše závisí na nadmořské výšce půdy. Konkrétní částka této dotace se každoročně mírně upravuje (zvyšuje). Průměrně se dotace dotace pohybuje okolo 5.000 Kč / ha / rok. Připravte si půdu pro výsadbu Oxytree na další sezónu 2018. Rezervační objednávka sazenic:  Objednávka na sezónu 2018.

Co se bude dít? Zatímco si budete zařizovat pozemek, rezervujeme Vám sazenice ve Španělsku. Na začátku sezóny 2018 Vám zavoláme a ověříme si, zda můžeme sazenice Oxytree dodat. Kdo dříve objedná bude mít větší jistotu, že máme dostatek sazenic  rychlému dodání na začátku výsadbové sezóny.

Informace o dotacích.

Proč sázet rychle rostoucí dřevinu Oxytree na půdě, která nyní leží ladem?

Oxytree (Paulownia Clon Vitro 112) je druh rychle rostoucího stromu rodu Paulownia, který byl pěstován v laboratoři. Tento nový clon byl certifikován institutem lesní genetiky a Univerzitou Castilla La Mancha ve Španělsku. Oxytree získává pověst jednoho z nejlepších odrůd Paulownie. Jeho vlastnosti jsou potvrzeny komplexním výzkumem, prováděným14 univerzitním i výzkumným týmem s externími výzkumnými institucemi. Dřevo ze stromů Oxytree má velmi vysokou kvalitu a je ideální pro mnohá odvětví dřevařského průmyslu, včetně výroby nábytku, nebo ve stavebnictví.

Absorbce CO2

Oxytree slouží take k „regulaci klimatických změn.“ Může hrát významnou roli při zlepšování kvality ovzduší a životního prostředí. Díky svým velkým listům, jejichž průměr dosahuje až 45 cm, mohou absorbovat velké množství oxidu uhličitého, tím seodlišuje od jiných listnatých stromů. Oxytree může absorbovat více než dvojnásobné množství oxidu uhličitého, a produkuje více než 10 krát více kyslíku, než všechny ostatní druhy listnatých stromů. Dřevo Oxytree má velmi vysokou výhřevnost.

Schopnost regenerace

Unikátní vlastností Oxytree je jeho přirozená schopnost regenerovat existující kořenový systém. Vzhledem k tomu, že po 6 letech je vhodný k těžbě a po ořezaní se od pařezu znovu zregeneruje do původní výšky, za 20 let budete mít 4 krát více dřeva než u jiných stromů. První těžba se uskuteční po 6 letech a díky silným kořenům se druhá těžba uskuteční již po 4 letech. Padající listy se používají k výrobě přírodního hnojiva.

strom oxytree kulatina oxytree

0,5 m3 dřeva z jednoho stromu

Strom může dosáhnout 15-20 m za 6 let o průměru kmene mezi 25 a 35 cm. Z jednoho takového stromu lze vytěžit 0,5 m3 dřeva.

JAK SE STARAT O OXYTREE

Oxytree nejsou náročné na péči, ale je potřeba mu vytvořit podmínky, ve kterých bude růst co nejrychleji a bez limitů. Na začátku výsadby doporučujeme udělat rozbor půdy za účelem zjistit složení pH – fosforu, draslíku, hořčíku a síry. Období výsadby je od května nejpozději do 15.7. Pozemek doporučujeme oplotit, a zajistit sazenicím vodu.

Podrobný návod na výsadbu najdete ZDE

  • Po prvním roce od výsadby, na jaře odebíráme boční výhonky, aby se kořen nevysiloval a hnal všechnu sílu do hlavního kmene. Jak odlamovat výhonky po prvním roce se můžete podívat ZDE
  • Stromy sázíme v rozmezí 4 m od sebe. Na poslední video z výsadby u Brna se můžete podívat ZDE

KALKULACE CENY SAZENIC

Rádi Vám uděláme nabídku na určity počet stromů od 100 kusů, které se vejdou na Váš pozemek.

Standardní ceny sazenic i speciálního BIO hnojiva si můžete prohlédnout na webu ZDE.

Individuální kalkulace provádíme na požádánísupport.cz@oxytree.com