Sázíme v Polsku, Česku, Rumunsku, na Slovensku a v Maďarsku. Ale kde budeme dřevo zpracovávat? Pily jsme postavili v Maďarsku, protože se jedná o logisticky výhodný střed zemí, kde pěstujeme Oxytree.

O pily v Maďarsku se stará náš kolega Lorand Bustya.

Kde jsou pily postaveny?

Hlavní budovu jsme postavili ve městě Baja, které je zároveň i přístavem na Dunaji. Baju najdete cca. 50 km města Kiskunhalas. Díky poloze města můžeme dřevo převážet nejen kamiony, ale i na lodích.

Kdy začnou pily dřevo zpracovávat?

V podstatě již nyní vyrábíme vzorky ze dřeva Oxytree, které testují různé firmy na své výrobky – nábytek, lodě, interiéry letadel, hračky atd. V plném provozu jen pro Oxytree budou pily ale až za 3 roky, kdy začneme zpracovávat vykoupené dříví od našich zákazníků ve Střední a Jižní Evropě. Stovky hektarů lesa na nás čekají i v Rumunsku díky zelené investici Oxyprogram.

Na pile nyní zpracováváme i dřevo z jiných stromů, abychom stroje naplno využívali.

Jaké bude hlavní využití dřeva Oxytree?

Dřevo tzv. první třídy, tedy kmen, budeme dodávat do nábytkářského průmyslu. Spolupracujeme i s univerzitou, která testuje dříví pro další segmenty. Již nyní víme, že je Oxytree vhodné i ve stavebnictví – jako izolace. Každou novou spoluprací s výrobcem produktů ze dřeva, se nám otvírají dveře do dalších odvětví.

Jak je vlastně organizován odkup dřeva Oxytree, třeba i od českých majitelů plantáže?

V ČR jsme teprve dva roky a zatím vidíme, že si klienti většinou chtějí nechat dřevo pro sebe. Ale pro větší výsadby jistě dává smysl obrátit se na nás. Nabízíme 50 Eur za 0,5 m3 dřeva. Vychází to v průměru 100 euro za strom po 6 – 7 letech. O odkupu dřeva se dá jednat hned při objednávce sazenic. Samozřejmě nepojedeme pro jeden strom a odkup je pro nás zajímavý až u většího množství. Logicky se tak i vyplatí náklady na dopravu. Těžbu stromů si klient zařizuje sám.

Máme doporučení k těžbě stromů Oxytree?

Ze zkušenosti jsou na těžbu potřeba 3 lidé, 2  řežou stromy a jeden větve na již padlých kusech. Těžba probíhá rychle, jelikož se nevybírají stromky k těžbě, ale jde se popořadě od jednoho k druhému.

Kolik se vejde stromů na 1 ha?

Na jeden hektar je doporučené množství 500 kusů?

Na kolik nás příjde 500 kusů sazenic?

Mimosezonní cena je okolo 250 Kč, celkově tedy 125 000 Kč s DPH. Jeden strom má cca 1 m3 dřeva po 6-7 letech. Prodejní cena stromu se pohybuje okolo 50 Eur.

Celkově si tedy můžete spočítat náklady na sazenice a péči první dva roky (125 000 Kč + hnojivo + voda + čas) – výnos z prodeje (50 Eur X 500 ks) = 175 000 (odhad) – 650 000 Kč = 475 000 Kč. Po prvním roce se Oxytree ještě zregeneruje od pařezu do původní výšky, takže je možno prodej zopakovat s dalším výnosem.

Doporučujeme plochu s Oxytree první dva roky oplotit.